Jak a vůbec proč si pořídit kalhoty na kolo

Spolu s dresy jsou cyklistické kalhoty naprostý základ ke správnému a pohodovému ježdění na kole. Jedna z jejich základních vlastností je ta, že nám chrání citlivé sedací partie.

Vyrábějí se technických, plně funkčních rychleschnoucích materiálů.Naprostá většina cyklokalhot je s cyklovložkou, která plní velmi důležitou funkci-chrání naše zadní a citlivé části. 

Cyklistické kalhoty jsou v různých délkách- kraťasy, dlouhé, 3/4 délka. Dále je dělíme na kalhoty se šlemi a laclem nebo do pasu.

Cyklistické kraťasy-krátké kalhoty

Vzhledem k tomu, že cyklistika je převážně letní sport jsou kraťasy nejčastěji používané.

Jsou buď krátké- ty používají především ženy, nebo nad kolena. Lepší kalhoty jsou z vnitřní strany zakončeny silikonovým páskem. To nám slouží k tomu, že jsou kalhoty pevně usazeny na nohách a nevyhrnují se při šlapání.

MP457-0871mmmm3025-137xmmm3113-233xmm

Volné cyklo kraťasy

V posledních letech se staly tyto kraťasy velkým hitem. Mají podobný střih jako klasické civilní šortky, většinou mají odepínací vložku, lze je tedy nosit i na jiné sporty nebo jen tak volnočasově.

Velkou výhodou těchto kalhot je, že mají kapsy. Můžeme je tedy využít papříklad pro MP3, mobil, peněženku, klíče a podobně.

Volné šortky se vyrábějí buď nad kolena, nebo také jako 3/4 i pod kolena.

MP809-0842_mmmWP379-85_ammmWP380-3300mmm_a

Kalhoty na kolo 3/4

3/4 kalhoty jsou velmi populární ve chladnějších dnech. Nejlepší jejich funkce je ta, že nám chrání kolení klouby a udržují je v teple. Máte na výběr mezi elastickými do pasu, elastickými se šlemi a volnými.

Dlouhé cyklo kalhoty

V zimě si na kolo oblékáme dlouhé zateplené cyklo kalhoty. Opět mohou být do pasu nebo se šlemi.

Zimní kalhoty bývají také s vložkou, ale je to typ kalhot, ktarý se dost často kupuje i bez vložky. To má výhodu, že je můžeme použít například pro běh na lyžíh, běh, outdoor apod.

3093-037mmm3143-233mmmRogelli_Tavon_Collantmmm

Cyklistická vložka do kalhot

Bez cyklo vložky by nebyly cyklo kalhoty tím čím jsou. Tedy výrobkem, který nám umožňuje snadnější a výkonější jízdu na kole.

Když totiž cyklista absolvuje delší jízdu, dochází k omezenějšímu průtoku krve v měkkých tkáních. Z toho důvodu byla vyvinuta cyklistická vložka, která tento problém hodně omezuje.

Vzheledm k rozdílné anatomii žen a mužů rozdělujeme cyklo vložky.  Liší se také výškou výstelky. Závodní jsou více tvarované, ale zase ne tak vysoké. Rekreačí naopak.

Kalhoty s cyklovložkou se oblékají na holé tělo, je to z důvodu minimalizace počtu švů a tím dotyků oblečení s pokožkou, Materiál cyklovložek bývá antibakteriální.

HP06LadiesmmmHDErgonomicCarbonmmmHT90 WINNER_0x0[1mmm

Z jakého materiálu jsou cyklo kalhoty ušity

Cyklo kalhoty se z velké většiny vyráběny z elastického materiálu lycra s antibakterální úpravou. 

Jsou ušity z více dílů-tzv. panelů. Obceně se dá říct, že více panelů přináší efekt lepšího "sednutí" na tělo.

Volné kalhoty jsou z pevného mateiálu a mívají vnitřní odnímatelnou elastickou část s vložkou.

Tak jako cyklo dresy, i kalhoty mívají v sobě všity reflexní prvky